Reflexní zóny na chodidlech

 

Změny na kostře chodidla přímo souvisí s poruchou příslušných orgánů.

 

Veškeré změny na kostře chodidla z pohledu reflexní terapie znamenají poruchy v energetické rovnováze reflexních zón.
Z toho pak vyplývá spojitost mezi změnami v kosterním systému chodidla reflektorickými zatíženími příslušných orgánů v těle.

Z praxe je možno uvést řadu konkrétních příkladů:

  1. Zborcená příčná klenba s uskřípnutými kostmi negativně ovlivňuje reflexní zóny ramenního pásu, a tím i dýchacích orgánů. Kromě toho na pravé noze ještě pravou ledvinu, játra a žlučník a na levé noze levou ledvinu a srdce.
  2. Plochá noha negativně působí na celý pohybový aparát, zejména páteř, ale i slinivku.
  3. Vbočený palec (Hallux valgus) ovlivňuje především krční a hrudní páteř a tím i orgány v jejím dosahu, např. hrtan, hltan, štítnou žlázu a smyslová centra.
  4. Tzv. „kladívkový palec“ i jiné deformace prstů zatěžují všechny reflexní zóny hlavy, ale také zuby. Jednotlivé prsty na noze mají přímou souvislost s konkrétním zubem na téže straně.
  5. Pokud jsou nehty na prstech postiženy plísní nebo nějakými dalšími odchylkami od normálního stavu nebo tvaru, jsou vždy následkem značné potíže v oblasti hlavy.
  6. Valgozita pat, zranění nebo městky v oblasti vnitřních i vnějších kotníků nebo na patě způsobuje velké napětí na Achillovce. Reflektoricky souvisí s celkovým energetickým zásobováním orgánů v malé pánvi (močový měchýř, pohlavní orgány a kyčelní klouby). 
  7. Zborcené klínové kosti nártu mohou být příčinou potíží v celé oblasti tenkého i tlustého střeva. 

Použita literatura: Ing. J. Janča – Reflexní terapie

 

Náhled stručné mapky reflexních zón na chodidle, 

reflexní zóny

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.