Víte, že ...

 

Člověk o váze 70 kg udělá při chůzi 1 km asi 1 360 kroků.

 Celkově přenese váhu vlastního těla o hmotnosti 95 tun. Dokonalým osazením palcového kloubu dojde k úsporám přenesením vlastní váhy na palec a prsty v hodnotě do 30 %, což představuje cca 28 tun. Za život člověk ujde asi 200 000 km, což představuje 272 milionů kroků a přenese hmotnost vlastního těla při váze 70 kg asi 19 milionů tun. Jestliže zde spočítáme úsporu 30 %, tak dojdeme k číslu 5,7 milionu tun úspory ve prospěch lidského těla. Tato úspora přepočtená ve prospěch lidského organismu činí 60 000 km navíc. Vyjádřeno zvýšením kroků mobility.

 

Běh na boso je zdravější

Běhání naboso je přirozenější a znamená menší nápor na chodidla než běh v drahých a měkkých běžeckých botách, uvádí americký vědec Daniel Lieberman ve studii pro časopis Nature.

Běžci, kteří od malička běhali neobutí - například chlapci z keňské provincie Rift Valey – většinou při běhu našlapují na přední část chodidla. U toho zůstávají i v botách. Naopak lidé zvyklí na měkkou obuv obvykle došlapují na paty. Tím, ale zatěžují chodidlo třikrát více, než když jsou bosí. Podle vědce je to totéž, jako kdyby jim někdo tloukl kladivem do pat. (ČTK)

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.